A múlt év végén teljesen megújult a zánkai Iskola utca. Az úttest új, szélesebb burkolatot kapott, mellé járdát építettek padokkal, parkolóhelyeket alakítottak ki és parkosították a területet.
Mondhatnánk akar karácsonyi ajándéknak is, mert a műszaki átadásra éppen az ünnep előtti napokban került sor. Filep Miklós polgármester szerint ennél még több is, mert az utca megújítása része annak a fejlesztés sorozatnak, amivel a község intézményi, hivatali központját ki szeretnék alakítani.
– Gyakorlatilag ezt egy régi elképzelésem volt. Tulajdonképpen az eddigi polgármesterségem elmúlt húsz egynéhány évét arra tettem fel, hogy egy új faluközpontot csináljunk Zánkán. Mára többé-kevésbé el is végezzük a feladatot, hiszen valamennyi, korábban a faluban szétszórtan álló, korszerűtlen épületekben működő közintézményünk idekerült. A már itt lévő épületek közül a kultúrházat és az óvodát felújítottuk, az iskolához tornacsarnokot, műfüves pályát építettünk, rendeztük az udvarát. Nem a mi beruházásunkban készült, de ingyenes telekkel segítettük, hogy idekerüljön a posta. Tavaly átadtuk az új hivatalt. Az önkormányzaton kívül ebben biztosítunk helyet a falugazdásznak, heti két alkalommal itt működik a járási ügysegédi szolgálat, és az alagsorban helyeztük el a falugondnokságot az eszközökkel, járművekkel együtt. A fejlesztéssorozat egyik utolsó eleme volt az utca korszerűsítése – mondta Filep Miklós.
Az összesen bruttó 53 millió forintos fejlesztéshez húszmillió forint kormányzati támogatást kaptak, mint adósság konszolidációban korábban nem részesült önkormányzat. További tízmillió forintot a Belügyminisztériumtól kaptak év végi maradék pénzekből, a többit pedig saját erőből finanszírozták. A közbeszerzési eljárás kiírását kicsit bonyolította, hogy a különböző célok, illetve az érintett területek nem kizárólagos önkormányzati tulajdona miatt egy kiíráson belül öt pályázatot kellett hirdetni. De a lebonyolításban ez végül nem okozott problémát.
A legnagyobb költségű munka az Iskola utca burkolatának felújítása volt. Kerekítve 24 millió forintba került a mintegy 500 méter hosszú, hét méter széles kiegészítő alapozással és kiemelkedő szegéllyel készített szakasz. Az óvoda és az iskola kerítése mellé egy két méter széles, “díszburkolattal” borított járda épült a gyalogosok biztonsága érdekében. A járda mellé padokat, szeméttartókat vásároltak, felújítják az információs táblákat.
– A faluközpont teljes kialakításából még egy jelentősebb munka van hátra. Van még egy közintézményünk, a könyvtár, amit még ebben a ciklusban ide szeretnénk költöztetni a jelenlegi korszerűtlen épületből. Ehhez kapcsolódó feladat egy állandó kiállítás kialakítása a zánkai születésű Szekeres Károly alkotásainak. A Munkácsy-díjas keramikus, iparművész sajnálatos halála miatt az özvegye és a fia nagy mennyiségű műalkotást ajánlott fel a községnek, a korábban már kapott anyagok mellé. Ezekből a szobrokból, kisplasztikákból és más kerámiákból szeretnénk létrehozni egy megfelelő minőségű állandó kiállítást. Kötelességünk is, mert a műalkotások elfogadásánál azt ígértük, hogy két éven belül kiállítjuk az anyagot. Úgy gondoljuk, hogy a könyvtárat és a kiállítótermet egy épületben lenne szerencsés kialakítani, mert így gazdaságosabb lenne az építés és a működtetés is. Magáról az épületről még nincs testületi döntés, de már gondolkodunk a megvalósítási lehetőségekről.
Mint Filep Miklós elmondta, tárgyalást kezdeményeztek az egyik távközlési céggel, hogy az Iskola utcában lévő romos, funkció nélküli épületüket az önkormányzat megvásárolná. Választ még nem kaptak, de abban bíznak, hogy a kérdés mielőbb rendeződik.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre