November másodikán Fazekas Sándor hivatalosan is megnyitotta Tihanyban az Apáti-hegy tetején álló új kilátót. Bár a gardák vonulását nem innen szokták figyelni, a vidékfejlesztési miniszter látogatása hatással lehet a remélt hétvégi látványhalászatra is.
A kilátót a Bakonyerdő Zrt. építtette a tihanyi önkormányzat és a nemzeti parkkal együttműködve.
A több halasztás után megtartott szerda délutáni megnyitóra még ragyogó napsütésben gyülekeztek a meghívottak és más érdeklődők, de amire mindenkit a kilátóhoz szállítottak az erdészet autói, már felhő borította az eget.
Fazekas Sándor avatóbeszédében többek között elmondta, hogy a kilátónak köszönhetően egy új színfolttal, érdekességgel lett gazdagabb Tihany, ami meggyőződése szerint Magyarország egyig legszebb, látnivalókban leggazdagabb tája. Szerinte megfontolt döntéseket igénylő fontos feladat, hogy hogyan gazdagítsuk tovább mi is környezetünket, ahogy elődeink is tették, hisz közben vigyázni kell a természetre is. Beszéde szerint a kilátónál sikerült megfelelő döntéseket hozni. Gratulált az építés kezdeményezőinek, tervezőinek, kivitelezőinek a római őrtornyot idéző torony megvalósításához.
Tósoki Imre tihanyi polgármester köszönetet mondott a Bakonyerdő Zrt-nek és más érintetteknek a kilátó megvalósításáért. Szerinte a kilátóval a múlt egy darabja elevenedhetett meg. Az új kilátó nem csak térben, hanem időben is kitágítja látókörünket, hisz a közelben álló Csúcs-hegy tetején valóban állt a rómaiak idején egy őrtorony, ami indíttatást adott a mai kilátó formájára. Turisztikai szempontból is rendkívül fontosnak mondta a beruházást, mert új vendégeket vonzhat és a már itt lévőknek jobb lehetőséget biztosíthat idejük kellemes eltöltésére. A polgármester biztos a kilátó sikerében, hisz már az átadás előtt is 2-300 ember jött fel naponta a hétvégéken. A falu képviselői a érdeklődést látva úgy döntöttek, hogy a Tihanyba induló bekötőút és a 71-es főút csatlakozásánál a tavasszal kialakítják az “Apáti fogadókaput”, ami egy parkoló lesz, ahonnan turistajelzésekkel irányítják a kilátó felé az érdeklődőket.
Üdvözölte a kilátó elkészültét Kontrát Károly, a térség országgyűlési képviselője. Gratulált az érintetteknek a közös munkához, és azt kérte, hogy ez a fenntartás során is maradjon meg.
Varga László, a Bakonyerdő Zrt. vezérigazgatója többek között arról beszélt, a vállalatuknál a közjóléti beruházások nem hirtelen ötletek, pillanatnyi fellángolások alapján, hanem átgondolt, egymásra épülő, valós társadalmi igényeket kielégítő tervezett tevékenységként valósulnak meg. Ennek újabb állomása a tihanyi kilátó átadása. A helyet a nemzeti parkkal egyeztetve, a megközelíthetőségre, a lehető legkisebb természetkárosításra és a várható látványra is figyelve választották ki. A várható látványt a különböző helyszíneken a tervezett magasságban drónnal készült felvételek alapján vetették össze. A beruházás 40 millió forintba került, amiből 15 milliót a cég tulajdonosi jogait gyakorló FVM biztosított tőkeemelésként.
A háromszintes kilátó alsó szintje 3,5 méter, a második 7 méter, a harmadik 10,5 méter, a csúcsa pedig 16,5 méter magasan van az Apáti-hegy 216 méteres tetejéhez képest.
Az új kilátót megáldó Korzenszky Richárd, a Tihanyi Bencés Apátság perjele arra emlékeztette a hallgatóságot, hogy a kilátónak jelképes értéke is van. Az egykori őrtornyok segítségével az emberek jelek tudtak adni egymásnak, üzeneteket tudtak nagyon gyorsan eljuttatni egyik pontról a másikra. A kilátó számára azt is jelzi, hogy az ember szeretne felülemelkedni önmagán, nem akar beleragadni a hétköznapi kisszerűségbe. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy ha fentről lenézünk, ne felejtsük el, ott is emberek vannak, akik mind élni szeretnének, és szeretnék meghaladni önmagukat.
A beszédek után a kilátó előtt kifeszített nemzeti színű szalag átvágásával jelképesen is átadták a használót a látogatóknak.
Az avató után megkérdeztem a Bakonyerdő vezetőjét, mi igaz azokból a hírekből, amik szerint azért csúszott a nyár végére tervezett átadás, mert stabilitási problémák miatt át kellett építeni a kilátót.
Varga László elmondta, hogy a kivitelezők jelezték, talán nem teljes alapossággal végezték el a statikai vizsgálatot. Ezért újabb vizsgálatot tartottak a munkában korábban résztvevőkel és más, “független” szakértők bevonásával. Az eredmények ismeretében több módosítást végeztek el, új kereszttartókat építettek be, és acélszerkezettel körbe megerősítették az építményt. Az újabb statikai elemzések, próbák azt jelezték, hogy már teljesen biztonságos a kilátó – mondta a vezérigazgató.
♦
Ha nem is ezzel a kilátóval, de a tihanyi hegyekkel és az azokról “látott halakkal”, a gardákkal kapcsolatos a vidékfejlesztési miniszternek feltett kérdésem.
Információim szerint a község önkormányzata a hétvégi Gardafesztiválon is szerette volna, ha legalább “látványhalászatot” láthatnak az érdeklődők a tihanyi partok előtt. A hírek szerint azonban az ezzel kapcsolatos kérésüket a vidékfejlesztési tárcánál elutasították. Arra kértem választ a minisztertől, hogy ha tavaly megadta az engedélyt, az idén miért nem teljesíti a község kérését.
– Még folyamatban van az eljárás. Bízom benne, hogy sikerül rá megoldást találni – válaszolta kérdésemre Fazekas Sándor.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre