Tisztelői az idén is misével, mécsesgyújtással emlékeztek a nyolc éve elhunyt Udvardi Erzsébetre szombaton este Badacsonytomajon a Szent Imre-templomban, majd a festőművész egykori műterme előtt.
A művelődési házat vezető Nagy László kezdeményezésére évről-évre összegyűlnek, hogy imát mondjanak a Kossuth-, Munkácsy- és Magyar Örökség-díjas festőművészért a 2013. február 4-ei halálának évfordulóján. A misét Sabjanics Miklós esperes-plébános betegsége miatt Beke Zsolt nemesgulácsi plébános celebrálta a “Bazalt-templomban”.
A szertartás után a résztvevők közül sokan elsétáltak Udvardi Erzsébet Római úton lévő egykori műterme, majdani emlékháza elé. Itt Beke Zsolt beszélt arról, milyen hatással voltak rá a művész vallási témájú képei, majd egy ének és egy ima után elhelyezték mécseseiket a ház bejárata mellett.
•
Az emlékezés kapcsán utánajártunk annak, mikortól látogatjuk az emlékházat. Sajnos igazán megnyugtató választ nem kaptunk.
A Balatontippen 2019 novemberében olvashattak arról, hogy Udvardi Erzsébet művészi hagyatékát gondozó unokahúga, Udvardi Anna 2020 nyarára tervezte az emlékház megnyitását. Ez sajnos mindeddig nem valósulhatott meg. Mint Udvardi Annától megtudtuk, a késésben szerepe van a Covid-járványnak, de nem csak annak.
– A járvány mellett a másik problémát a közben felmerült anyagi nehézségek okozták, amiket eddig még nem sikerült leküzdeni. Ahogy az előző beszélgetésben említettem, Erzsi néni halála évében egy komolyabb javítást kellett végeznünk az épület tetején, mert egy-egy nagyobb eső után tócsák álltak a műterem padlóján. Sajnos, a tető jelentette problémára akkor nem volt anyagi lehetőségünk végleges megoldást találni. Időközben azonban megszületett az emlékház gondolata, és elkezdődtek az átalakítási munkálatok, melyek nagy részét 2020 elejére sikerült is befejeznünk. Magának a műteremnek (mely egymagában akkora, mint a többi kiállítóhelyiség együttvéve) a berendezése előtt szembesültünk azonban azzal, hogy az időtálló átalakításnak egy, most már végleges megoldást jelentő tetőcsere az előfeltétele. Ehhez azonban hiányzik a fedezet, hisz a ház átalakításával enélkül is rengeteg kiadásunk volt.
– Mostanában annyi támogatást osztanak. Talán Önök is kaphatnának egy ilyen jelentős kulturális és turisztikai ügy megvalósítására.
– Én is ebben bíztam, ezért tavaly tavasszal megkerestem a Magyar Turisztikai Ügynökséghez tartozó Badacsony és térsége Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt.-t, majd az EMMI-t, az Emberi Erőforrások Minisztériumát is. Mindenhol nagyon segítőkészek voltak, de pénzt sajnos sehonnan sem kaptam.
– Nem ez volt az első ilyen esetük, hisz ahogy korábban mesélte, a nyolcmillió forint örökösödési illetéket is ki kellett fizetniük az államnak annak ellenére, hogy vállalták, a köz javára hasznosítják a műtermet és a gyűjteményt. Most hogyan tovább?
– Még nem adtam fel teljesen. Valahol talán mégis találnak tízmillió forintot arra, hogy segítsenek bennünket Udvardi Erzsébet Magyar Örökség díjas festőművész hagyatékának gondozásában. Abban, hogy műveit méltó körülmények között tudjuk megőrizni és bemutatni az embereknek – mondta Udvardi Anna, Udvardi Erzsébet hagyatékának gondozója.
Győrffy Árpád
•
Ha érdekesnek találta, egy lájkkal vagy megosztással ajánlja másnak is!
Iratkozzon fel a Balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)