A mai állapotok szerint nem sokáig húzza már az 1895. június 15-én átadott Balaton Szálló. Nem akarok felelősöket keresni, hisz arra vannak állami szervezetek, hatóságok, csak jelezni szeretném, nincs jól ez így. Hisz a hallgató hatóságok legalább annyira felelőssé válnak, mint a kötelességüket nem teljesítő tulajdonosok.
Nyolc évvel ezelőtt rövid videóban mutattam be a szálloda állapotát. Már akkor sem volt semmi ok az örömre. A tíz évvel korábbi tűz után csak az enyészet végezte példaszerűen a dolgát.
Az épület állapota azóta tovább romlott, csak különböző látványelemekkel és egy óriáskerék odatelepítésével próbálják elfedni a borzalmas helyzetet. Pedig minden arról szól, hogy díszletezés helyett fel kellene újítani.

A Hullám Szálló, a Balaton Szálló és az éppen bontás alatt lévő óriáskerék 2025 októberében – Fotó: Győrffy Árpád
Samu barátom* szerint a Balaton Szállót a 9/2009. (III. 6.) OKM (Oktatási és Kulturális Minisztérium) rendelettel nyilvánították hivatalosan és véglegesen országos jelentőségű műemlékké 2009 márciusában – a szomszédjában álló, hasonló korú Hullám Szállóval egy időben. A hivatalos indoklás szerint a védetté nyilvánítás célja a Balaton-parti fürdőegyüttes, valamint a két szálló építészeti és településképi értékeinek hosszú távú megőrzése volt.

A Balaton Szálló déli irányból 2026 júniusában – Fotó: Győrffy Árpád

A Hullám Szálló délkeletről 2026 júniusában – Fotó: Győrffy Árpád
Bár a végleges miniszteri rendelet 2009-ben született meg, az épületet a veszélyeztetettsége (főként a 2008-as pusztító tűzeset) miatt már ezt megelőzően is ideiglenes műemléki védelem alatt tartották, hogy megóvják a teljes lebontástól vagy az átépítésektől.)

Balaton Szálló északnyugatról 2026 júniusában – Fotó: Győrffy Árpád
A jogszabályok szerint a tulajdonost több más mellett állagmegóvási és “jókarbantartási” kötelezettség terheli. Ennek keretében a tulajdonos köteles az épületet saját költségén folyamatosan jó műszaki állapotban tartani, karbantartani. Köteles gondoskodni a műemlék megjelenését eltorzító sérülések vagy hiányok (például a 2008-as tűzkár nyomai) szakszerű kijavításáról és pótlásáról.

A Balaton Szálló tetőjének részlete – talán még a 2008-as tűz nyomaival – 2026 júniusában – Fotó: Győrffy Árpád
Hajlamos vagyok azt gondolni, hogy a tulajdonos(ok) az összedőlésére játszanak, mert a móló bejáratánál lévő ingatlant telekként talán értékesebbnek gondolják, mint felújításra váró műemlékként.
Samu szerint, ha a tulajdonos nem tesz eleget az állagmegóvásnak és hagyja az épületet tovább pusztulni (ahogy az a Balaton Szálló esetében a tűz óta történik), a hatóság örökségvédelmi bírságot szabhat ki, kötelezheti őt a szükséges munkálatok elvégzésére, extrém esetben pedig akár az ingatlan kisajátítását is kezdeményezheti az állam javára.
Győrffy Árpád
* Samu a Google mindenhez (is) értő mesterséges intelligenciája
Ha érdekesnek találtad az írásomat, segíts azzal, hogy megosztod, ajánlod ismerőseidnek is!
Iratkozz fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradj le semmiről! A feliratkozással hozzájárulsz adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatomat és tájékoztatómat itt olvashatod)

Légy te az első hozzászóló a(z) "Keszthely – Végóráit éli a balatoni turizmus egyik legöregebb építménye" íráshoz!