A györöki Szépkilátó környékén élők, nyaralók és a balatoni bringakörnek ezen a szakaszán járók két év óta egy új fürdőhelynek örülhetnek. Igaz, a vízen, a rendezett parton és a gyönyörű környezeten kívül más szolgáltatás nincs, de pénzt se kér senki érte. S ez talán a következő években is így marad annak ellenére, hogy az önkormányzat másképp képzelte a rendet.
A strandnak még a neve sem egyértelmű, hol Szépkilátó, hol Szépkilátói strandként hivatkoznak rá. Mivel a hatósági nyilvántartásban Szépkilátó strandként szerepel, így talán ez lesz a végleges. A helyet régről ismerők szerint “eredetileg” is szabadstrand volt mielőtt évtizedekre az itt működő kemping része lett. Az önkormányzat hosszú pereskedés után 2018 nyarának végén kapta vissza a területet.
A strand kialakításával kapcsolatos tervekről Biró Róbert polgármester egy 2019. áprilisában megtartott közmeghallgatáson beszélt. “Egy viszonylag zárt strandot szeretnénk üzemeltetni, ahova főként a balatongyöröki lakosok és ingatlantulajdonosok járhatnának” – fogalmazott talányosan. Arról nem beszélt, hogy nem “főként” bemehet-e más is majd.
Mint akkor elhangzott, a strand területe 500-600 fő befogadására lesz alkalmas, megkezdődtek a földmunkák, kialakítanak egy lidós partszakaszt, és a parkosítás keretében egy öntözőrendszert is kiépítenek. A strand végleges kialakítását 2020-ra tervezték.
Biro Róbert polgármester az idén május végén beszélt újra a nyilvánosság előtt a strandról. “Balatongyörökön két fürdővel, szabadvízi fürdővel várjuk a vendégeket. Az egyik a községi strand, másik a szépkilátói strand ami tavaly év végén nyílott meg és idén már várni fogja a vendégeket” – mondta a Keszthelyi TV strandfejlesztésekről szóló műsorában.
Ez a megszólalása a két évvel korábbihoz hasonlóan talányos volt: tavaly “nyílott meg és idén már várni fogja a vendégeket”. Tehát tavaly még nem várták a vendégeket. Ettől persze működött a korábbi nyitott kapus belépni tilos módon. Ugyanakkor tavalytól mégis létrejött hivatalosan a strand, mivel a strandok fejlesztésére 2020 augusztusában kiírt pályázaton csak “fürdőhely üzemeltetésére irányuló engedéllyel rendelkező strandok” indulhattak. Hogy a támogatás elnyerésére esélyük legyen, gyorsan hivatalosítani kellett a strandot. Be is jött, a györöki önkormányzat új szociális épület létrehozására beadott kérelmével a maximálisan adható 30 millió forintos támogatást nyerte el.
A pályázat eredeti feltételei szerint az épületet május végégig kellett volna átadni. A már említett televíziós műsorban Biró Róbert július első napjaira ígérte a strand idei megnyitását.
A strand használatában a bejáratnál látható feliratok szerint az idén is maradt a korábbi sumák tempó: az illetékesek egyszerre akarnak mindennek és mindenkinek megfelelni, miközben előre mossák a kezüket, ha valami probléma lenne. Egyik oszlopon olvasható a hivatalos nyitvatartás, a kapun továbbra is belépési tilalmat hirdetnek, de hogy ez ne okozzon senkinek gondot, sarkig tárva az ajtó.
Ha a hivatalos strandnyitás várat is magára, a Zala Megyei Kormányhivatal 2021. június 28-án kiadott közleménye szerint a strand hivatalosan létezik. A “Balaton zalai partszakaszán lévő 8, engedéllyel rendelkező természetes fürdőhely” között felsorolták a balatongyöröki Szépkilátó Strandot is. Sőt július 13-án újabb mintát is vettek a vízéből, amit megfelelőnek értékeltek.
Azt már nehéz utólag tisztázni, hogy a hivatalos engedély kiadásakor a strand milyen szolgáltatásokkal rendelkezett, volt-e egyáltalán bármi más is a vízen és a pázsiton kívül. Az mégis utal valamire, hogy a hatóság emberei július közepén úgy vettek mintát a vízből, hogy közben nem vették észre, a pázsiton és a vízen kívül a strandról hiányzik minden előírt kellék, szolgáltatás. Hogy csak a legalapvetőbbeket mondjam, nincsenek mosdók, öltözők – ha csak az építőmunkások mobil budiját nem tekintjük annak.
A sikeres pályázat benyújtásához sok mindent le lehetett papírozni, de azt talán nem, hogy a tavaly hivatalosan még vendégeket sem fogadó – csak szabadstrandként használt – fürdő fizetős lett volna. Ez rendkívül fontos lehet a következő években a strand jövője szempontjából, mivel a pályázati kiírás szerint a pályázónak vállalnia kellett, hogy a benyújtáskor szabadstrandként működő fürdőt a hároméves kötelező fenntartási időszak végéig szabadstrandként üzemelteti.
Persze nem zárható ki, hogy fizetőstrandként kérték a támogatást, de ha ez megalapozatlannak bizonyul egy esetleges népi felhorkanás után, akkor bukhatják a 30 milliós támogatást.
A fentiek alapján én bízom abban, hogy a jövő nyártól legalább három éven át ingyenesen lehet majd használni az északi part egyik legszebb fekvésű strandját. Addig meg marad a nyitott kapus belépni tilos állapot, ha az önkormányzat és a hatóság nem akar balhézni saját slendriánsága miatt.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találtad az írásomat, segíts azzal, hogy megosztod, ajánlod ismerőseidnek is!
Iratkozz fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradj le semmiről! A feliratkozással hozzájárulsz adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatomat és tájékoztatómat itt olvashatod)
Öltözőn és WC-n kívül NE legyen semmiféle “szolgáltatás” (sör és lángos stb).