Tagore sétány – Pihenő stégek a parton buszra váró férfival – 2015.04.06.
A balatonfüredi Tagore sétány felújítás alatt álló keleti fele egyre jobban mutatja a tervezett formáját. Sok helyen már új burkolatok vannak és egy új szobrot is felállítottak.
A sétány gyalogos útjának már kicserélték a kövezetét, de a párhuzamos kerékpárút burkolása még befejezésre vár.
A parti sávban még tavaly elbontották a láncos korlátot, a keleti rész kisebb darabját kivéve kialakították a parton végigfutó alacsony padozatot, illetve a gyalogos sétány és a part közötti terület kavicsozását is megújították.
Az elmúlt hetekben több fórumon is vitáztak arról, hogy milyen volt régen, volt-e lánc végig a parton. Néhány kép a múltból, hogy egyszerűbb – és megbízhatóbb – legyen az emlékezés.
Az 1943-as állapot lánccal, virágtartókkal – Fortepan.hu – Saly Noémi
Az 1967-es állapot lánccal, virágtartókkal (korabeli képeslap)
Az 1979-es állapot lánccal, padokkal – Fortepan.hu – Balázs Lajos
Végül az utóbbi évtizedek megoldása lánccal és egy alacsoly lábazattal – 2013 novemberéből
A tervezők eredetileg máshová akarták elhelyezni a Pajtás hajó tragédiájának emlékművét. De úgy tűnik, a partnak azon a pontján marad Raffay Béla alkotása, amelyik előtt a gőzős 61 évvel ezelőtt szerencsétlenül járt.
A bicikliút sávját kivéve elkészült a kör alakú díszburkolat a Széchenyi-szobor előtti téren. Emlékeim szerint valahol itt állt a közelben egy emlékmű, ami azt a helyet örökítette meg, ahol Noszlophy Gáspár szabadcsapatával 1849. augusztus 9-én partra szállt. Most nem találtam.
Gyakorlatilag elkészült a Bodorka előtti részre tervezett új pihenő-, napozó stég tartószerkezete is.
Ugyancsak készen van egy másik stég tartószerkezete az Annabella strand kerítése előtt. A jövőben ide csatlakozhatna egy új móló a sétahajók fogadására, ha a Bahart kikötő használata az esetleges tulajdonosi viták miatt a füredi vállalkozók számára ellehetetlenedne.
Alakul a kis játéktér “lelátója” is a szennyvízátemelő keleti oldalánál.
Lassan felveszi végső formáját a mocsári ciprusokat övező mocsár felett átívelő híd is.
Elkészült a Bodorka mellé tervezett bárka-másolat is.
Az igazán nagy változás a sétány nyitott részének keleti vége előtt van, ahol egy új szobor fogadja a sétálókat. Eredetileg egy évvel ezelőtt akarták felállítani, az akkor még központi kormánylapnak számító Magyar Nemzet című újság egykori alapítójának a szobrát. Pethő Sándor 1938-ban Hegedűs Gyulával közösen alapította a “hitleri nemzetiszocialista és a magyar szélsőjobboldali, nyilas mozgalmak elleni küzdelemben jelentékeny szerepet játszó” lapot.
Az alapító főszerkesztőnek Balatonfüredhez annyi köze volt, hogy 1940. augusztus 25-én a Jókai utca és mai 71-es főút kereszteződésében vesztette életét, amikor az őt szállító taxiba egy száguldó magán gépkocsi belerohant. Néhány nappal korábban készült róla egy fénykép a Tagore sétányon, amit Majoros István szoborrá másolt.
Egy öt évvel ezelőtt egy napig bemutatott makett mellett ezt a képet kapták a képviselők a döntéshez
A felállítás eredetileg hatmillió forintra tervezett költségét az önkormányzat és a felállítást szorgalmazó lapkiadó fele-fele arányban vállalta. A felállítás több éves elhúzódásában szerepet játszott, hogy a város képviselőinek többsége eredetileg azzal sem értett egyet, hogy a Tagore sétányra kerüljön a szobor. Tavaly pedig az váltott ki sokakban ellenérzést, hogy a felállítás szorgalmazói konkrét helyként Huszka Jenő mellszobrának a helyét nézték ki a Pethő-szobornak. Az 1960-ban elhunyt Huszka Jenő zeneszerző utolsó éveiben többször pihent a füredi SZOT szanatóriumban, és egy keringőt is írt az Anna-bálra, amivel hosszú ideig kezdték a táncot a bálokon. A Mészáros Dezső által készített szobrát arra a helyre állították, ahol egykor egy padon üldögélni szokott.
Az áthelyezési engedélyt a döntés meghozása után szerezték be a 2003-ban elhunyt szobrász lányától. Akkor azt ígérték neki, hogy a sétány főútja mellett álló szobor még jobb helyre kerül.
Huszka Jenő szobra tavaly márciusban még a régi helyén – közben már látszanak az új szobor alapjai, amiket már a döntés előtt elkészítettek
A Tagore sétányon hosszú ballonkabátban fotózkodó Pethő Sándor szobra
A cserére néhány nappal húsvét előtt került sor. A közelben horgászóknak csak lassan esett le, amikor arról kérdeztem őket, mikor állították fel Pethő Sándor szobrát.
– Ja, azt a buszra váró férfit? Talán pénteken, vagy csütörtökön járt itt egy daruskocsi. Meg a másikat is akkor rakták oda – mondta az egyik horgász.
A “másik” alatt azt a kőtömbre helyezett újságot értette, amin az eredeti tervek szerint szerepelt volna a “Magyar Nemzet” cím. Talán a közben lezajlott politikai változások, a pártütővé lett laptulajdonos miatt üres lapokkal “jelent meg” a szoborújság, amit a készítő nem külön szobornak, hanem a kompozíció részének szánt.
Jobbról az újság a tiszta lappal
A szobor egy másik nézetből
Később Huszka Jenő szobrát is megtaláltam Széchenyi István szobra mögött, az egyik mellékút mellett.
A zeneszerző tekintete éppen arra néz, ahol eredetileg a szobor állt, ahol hajdan Huszka üldögélni szokott. Az utódszobornak azonban csak a felét láthatja, mert több fa is takarja a kilátást.
A “Botlásveszély” táblától kicsit balra látható a Pethő-szobor fele
A park nyugati részét változatlanul szép virágok díszítik.
A König Borház terasza is változatlanul zsúfolásig van vendégekkel, ha kisüt a nap…
és Kalanyos Dezső, a füredi harmonikás is minden nap kiül a Tagore sétány padjára, hogy a sétálókat szórakoztassa.
Kép és szöveg Győrffy Árpád