Romolhat a balatoni szabadstrandok vízének higiéniai állapota az idei szezontól, ha az “Ember Minisztérium” módosító javaslatára rábólint a kormány.
A napi.hu fedezte fel a kormányzati üzenőfalon a jogszabály-módosítási javaslatok között azt a tételt, amivel átírnák a természetes fürdővizek minőségi követelményeiről, valamint a természetes fürdőhelyek kijelöléséről és üzemeltetéséről szóló kormányrendelet egyik pontját.
A fürdőhely üzemeltetésének szabályairól szóló 7-es számú melléklet 6. pontjának érintett része eddig úgy szólt, hogy a hivatalosan kijelölt fürdőhelyeken “a várható legnagyobb vendégszám figyelembevételével nemenként elkülönített, kézmosási lehetőséggel felszerelt, díjmentesen igénybe vehető, a vízparttól 100 m távolságon belül elhelyezett illemhelyet a külön jogszabály előírásai szerint kell létesíteni”
A javasolt módosítás szerint a jövőben az érintett szövegrész az alábbiak szerint szólna: “A várható legnagyobb vendégszám figyelembevételével nemenként elkülönített, kézmosási lehetőséggel felszerelt, a vízparttól 100 m távolságon belül elhelyezett illemhelyet kell létesíteni, a külön jogszabályban foglalt előírásoknak megfelelő kialakítással. Azon kijelölt természetes fürdőhelyek esetében, ahol belépődíj szedése történik, a fürdőhely illemhelyeinek használatát díjmentesen kell biztosítani.”
Tehát a jövőben csak a belépődíjas strandokon lenne kötelezően ingyenes a vécé, a hivatalos kijelöléssel működő ingyenes strandokon nyugodtan lehetne pénzt kérni a pisilésért is.
A javaslat szerinti a jövőbe fizetőssé válhatnak az illemhelyek a siófoki parton végighúzódó mintegy 5-6 kilométer hosszúságú szabadstrandon, Zamárdi, Szántód, Balatonföldvár, Őszöd, Balatonszemes, Balatonboglár, Balatonfenyves minden strandján, Balatonszárszó, Balatonlelle, Fonyód, Balatonmáriafürdő, Balatonberény, Keszthely, Zánka, Örvényes, Tihany, Balatonkenese, Balatonakarattya, Balatonvilágos szabadstrandjain.
A módosítás készítői a tervezethez mellékelt “Hatásvizsgálati lapon” azzal indokolták a javaslatot, hogy “a tervezett rendelkezés elősegítheti a fürdőhellyel kapcsolatos esetleges fejlesztések elvégzését, az ellátás színvonalának további emelését.”
Egy munkanapot fordítottak annak vizsgálatára, hogy a változtatásnak milyen hatása várható a 2016-2020 közötti időszakban. A Társadalmi felzárkózás rubrikában az érintett csoport létszámát öt év alatt 300 ezerre teszik, akiknek szerintük egyaránt előnyös és hátrányos lehet a változtatás. A hatások összefoglalásához megadott helyen csak a kitöltésre szólító felszólítás maradt: “Kérjük mutassa be az érintett csoport/ok társadalmi helyzetére gyakorolt hatásokat! (max. 8 mondat)”
Persze mindenkiről azt gondoljuk, nem végezné a vízben a kisdolgát, ahogy egykor a régi szabályozást megalkotó közegészségügyi szakemberek is bíztak mindenkiben. Ők mégis arra jutottak, minimalizálni kell minden olyan elemet, ami a nem igazán higiénikus irányba terelné az emberek viselkedését. Ezért jutottak arra, hogy kötelezően ingyenes vécéket kell működtetni minden hivatalosan kijelölt strandon. El akarták kerülni még az esélyét is annak, hogy a sörözés vagy vécézés, dinnyeevés vagy pénzért pisilés, vécében pisilés vagy fagyizás kérdéspárok felmerülhessenek.
A kormányzati honlap adatai szerint az “Ember Minisztériumnak” nagyon sürgős volt a vécékérdés, mert a fent idézett hatásvizsgálati adatlapot csütörtökön készítették el, s módosítással együtt pénteken tették közzé a kormány oldalán. Hasonlóan gyors vágtában zavarnák le a társadalmi vitát is, hisz a javaslatról hétfőig várnak véleményt a zsuzsanna.paloczi.riskone@emmi.gov.hu címen.
Kép és szöveg Győrffy Árpád
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre