A balatoni régióban 2017-ben is Hévíz, Siófok, Balatonfüred, Zalakaros sorrend alakult ki a kereskedelmi szálláshelyek vendégforgalmában, de ha még egy ilyen év jön, Füred elhódíthatja Siófoktól a második helyet és a közvetlen parti helyek elsőségét a Balatontipp.hu számításai szerint.
Az idén is megvizsgáltuk a KSH adatbázisára építve, hogy a balatoni régió egyes településein hogyan teljesítettek a kereskedelmi szálláshelyek az elmúlt évben. A statisztikai hivatal által nyilvánosan kezelt 45 balatoni település közül részletesen azt a huszonkilencet vizsgáltuk, ahol legalább az utóbbi kettő év mindegyikére elérhetőek voltak az adatok és összes forgalmuk meghaladta a 25 ezer vendégéjszakát. Az érintett települések a teljes tavalyi balatoni forgalom 96,2 százalékát bonyolították, így eredményeik az egész térség trendjeit is jelzik.
A teljes üdülőkörzetet nézve a Hévíz továbbra is torony magasan vezeti a mezőnyt. A fürdőváros a 2017-ben realizált 1.130.157 vendégéjszakás forgalma hét százalékkal haladja meg a 2016-os eredményt és egyben öt százalékkal nagyobb növekedést produkált a régió egészénél. A szállodákban, panziókban megszálló vendégek éjszakáinak száma 74 ezerrel volt nagyobb a korábbi évinél.
A külföldiek által eltöltött 697.162 vendégéjszaka 9,4 százalékos növekedést jelez az előző évhez képest, miközben a 432.995 belföldi vendégéjszaka 3 százalékkal magasabb a 2016-os eredménynél.
A régiós dobogó második fokán és a közvetlen parti települések versenyének első helyén 2017-ben is Siófok végzett. Az országosan és a régióban is általánosan mutatkozó javuló tendencia ellenére a városban 2017-ben látványosan romlott a turisztikai eredmény. Bár a 239.968 éjszakás külföldi forgalom a régiós átlaghoz hasonlóan 10 százalékos növekedést mutat, a forgalom többségét adó belföldi vendégek 466.806 éjszakás eredménye 15,9 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól. Így együttesen a tavaly regisztrált összesen 706.774 vendégéjszaka 8,6 százalékkal marad el a 2016-os forgalomtól.
Miközben Siófok forgalma 66 ezer vendégéjszakával csökkent a múlt évben, Balatonfüredé ugyanakkor 70 ezerrel emelkedett. Így a két város forgalma közötti különbség 2017 végére 13 ezer vendégéjszakára csökkent. Nem kell nagy bátorság annak megjósolására, hogy ezekkel a tendenciákkal az idei év végén átalakulhat a dobogósok sorrendje.
Balatonfüred kereskedelmi szálláshelyein 2017-ben 693.562 éjszakát töltöttek el a vendégek, ami 11,3 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. A 272.785 külföldi vendégéjszaka 6,6 százalékos növekményt mutat, ami elmarad a régiós átlagtól – és nem igazán igazolja a vizes vb-vel kapcsolatos várakozásokat. Ugyanakkor a 420.777 belföldi éjszaka 14,6 százalékos emelkedést mutat az egy évvel korábbi eredményhez képest. Ezzel Füred a belföldi forgalom növekedésében a régiós átlag több mint hétszeresét produkálta.
Az eredménylista 4. helyén található Zalakaros az idén is minden területen javított. Az 553.678 éjszakás 2017-es forgalma 10,7 százalékkal jobb az előző évinél. Küldőhelyekként különválasztva a 133.737 éjszakás külföldi forgalom 12,6 százalékos emelkedést mutat, a 419.941 beföldi vendégéjszakával megvalósuló 10,1 százalékos növekedés pedig ötszöröse a régiós átlagnak.
A huszonkilences lista további 25 helyén csak három település tartotta meg az előző évi pozícióját, miközben tizenkét település rontott. Ugyancsak 12 azoknak a településeknek a száma, ahol csökkent a forgalom – igaz, ez nem mindig járt együtt a helyezés változásával. Az összes településből tíz javított a 2016-os helyezésén, tizenhét pedig a forgalom nagyságán. Az élbolyban lévő települések közül Zamárdi, Balatonszemes, Zánka, Fonyód egy-egy helyet rontott, miközben Keszthely két hellyel, Cserszegtomaj és Tihany egy-egy helyezéssel ért el jobb eredményt. Keszthely a kettős javítással átvette az ötödik helyet Zamárditól.
Egy-egy település forgalmának változását az alábbi táblázatban mutatjuk be. Az első oszlopban az adott település idei helyezését olvashatjuk, a harmadik oszlopban a 2016-os versenyben elért pozícióját. A 2016-os sorrend számai mellett a felfelé mutató nyíl a pozíció javítását, a lefelé mutató a rontását mutatja. Egy-egy település összes-, illetve külföldi és belföldi vendégéjszakáinak 2017-es adatai után százalékban olvasható a 2016-os évhez képest lezajlott változás mértéke. Az előjel nélküli szám a növekedést, a negatív előjelű a csökkenést mutatja.
A 2017-es balatoni forgalomról összességében annyit el lehet mondani, hogy a külföldi vendégéjszakák számának 10 százalékos növekedése talán új korszak kezdetét ígéri a régió “idegenforgalmában”. Mindez különösen jelentős eredmény akkor, amikor a külföldre irányuló propagandamunka jórészt a vállalkozásokra, településekre maradt.
Ugyanakkor figyelmeztető jel, hogy a régió egyébként is alacsony belföldi forgalomnövekedéséből a települések fele egyáltalán nem részesült.
Kép és szöveg Győrffy Árpád – Balatontipp.hu
Iratkozzon fel a heti hírlevelünkre, hogy ne maradjon le semmiről!