Jelentős jubileumhoz ért a fennállásának 23 évében járó Révfülöpi Honismereti Egyesület. A hónap elején tartott közgyűlésen mutatták be az egyesület kiadványának, a Villa Filip honismereti közlönynek a 25. számát.
Az egyesület alapítói 1993 májusában arra szövetkeztek, hogy összegyűjtsék, feldolgozzák, közreadják a helyi hagyományokat. A mintegy félszáz taggal működő szervezet az elmúlt jelenleg 51 fővel működő civil szervezet több mint 30 előadást, tucatnyi időszaki kiállítást rendezett, honismereti sétákat szervezett a helyi épített örökség felmérésére. 1994-ben elindították a Révfülöpi Honismereti Füzetek kiadványsorozatukat, és 1997-től folyamatosan megjelentetik a Villa Filip honismereti közlönyt.
A kiadványban a Balatonhoz, a Balaton középvidékéhez, a Káli-medence településeihez és legfőképpen Révfülöphöz kapcsolódó írások, forrásközlések olvashatók gazdag illusztrációval és értékes képanyaggal. A kiadványok szerzői, szerkesztői anyagi ellenszolgáltatás nélkül lelkesedésből végezték és végzik munkájukat.
A Villa Filip egy-egy számának írásai többször is valamilyen egyedi témához – halászat, hajózás, fürdőzés – vagy jeles személyekhez kapcsolódtak, de mindig tartalmaztak egyedi anyagokat is.
A mostanáig 19 évfolyamot megélt kiadvány legújabb darabját az egyesület vezetője és egyben a lap szerkesztője, P. Miklós Tamás azzal ajánlotta az olvasók figyelmébe, hogy az nem mindennapi, tematikus tartalommal jelenik meg.
Az írások java része Révfülöp mellett Kővágóörs múltjára koncentrál. A török időkben elpusztult Fülöp falu a következő évszázadokban a Káli-medence településközpontjának, Kővágóörsnek a szőlőhegyévé és révátkelőjévé vált. Az egykori mezőváros fejlődése – és vetélkedése Köveskállal és Tapolcával a központi közigazgatási szerepkörért – a 19. század végéig tartott, amikor a szőlőpusztító filoxéravész megrendítette a káli falvak gazdaságát, népességmegtartó erejét. A következő évszázadban pedig már a turisztikai- és térségfejlesztési koncepciók helyezték át a térségközponti szerepkört a tóparti, dinamikusan fejlődő Révfülöpre.
A közölt tanulmányok, források ezekbe a változásokba engednek bepillantani, mind Kővágóörs, mind Révfülöp tekintetében.
A továbbiakban a 19/20. századforduló természettudományi kutatáseredményeiből szemléznek révfülöpi szemmmel, majd levezetésként Sebestyén Gyula anekdotáit és az őszi révfülöpi tópart lírikus leírását kínálják a helytörténet érdekességeire fogékony olvasóinknak – ajánlotta a lapot a szerkesztő.
♦
Az összefoglaló mellett tételesen is idemásoljuk a 25. szám tartalomjegyzékét
Dr. Dobos Irma: Révfülöp üdülőhellyé alakulása
P. Miklós Tamás: Adalékok Kővágóörs történetéhez
Dénesi Tamás: Egy plébánialapítás nehézségei – Konfliktusok Kővágóörsön
Miklós Márton: A kövágóörsi evangélikus templom történelmi harangja
Fenyves Ede: AZ ÁLMODOZÓK ~ Egy falusi gimnázium múltjából
A kövágóörsi algimnázium tanárai (1841-1872)
2016. évi révfülöpi évfordulós események
Müller Márton: Kővágóörs dicsősége és kálváriája az 1848/49-es szabadságharc és a Bach-korszak idején
Németh István: Tapolcai tűnődés Kővágóörsről, könyvtárról és Veres Péter tájhazánknak szóló szép figyelméről
Kövágóörsi vonatkozású írások a Villa Filip honismereti közlönyünk korábbi lapszámaiban
P. Miklós Tamás: Révfülöp a “A Balaton tudományos tanulmányozásának eredményei (1897-1918)” időszakában
Sebestyén Gyula: Mosolygó balatoni emlékek [1935] ~ Révfülöpi vonatkozású részletek
– Példás gyermeknevelés
– A magyar darazsak dicsérete
– A római seregélyek dicsérete
– A Szentírás dicsérete
– A pécsi kiállítás dicsérete
– Ez is csillagászati ismeret?
Cserhalmi Pál: Tudni illett, tudni illik! Az úri megszólítást – a címzés használatát!
EGYESÜLETI ÉLETÜNK – 2015 Információk a Révfülöpi Honismereti Egyesület működéséről
Beszámoló a Révfülöpi Honismereti Egyesület 2014-ben végzett tevékenységéről
Felhívás! (Czuczor Gergely)
A Révfülöpi Honismereti Egyesület 2014. évi egyszerűsített beszámoló – mérleg
A Révfülöpi Honismereti Egyesület 2015. május 23-i közgyűlésének határozatai
P. Miklós Tamás: 135 éve történ. Hatalmas vihar Révfülöp partjainál (1881)
Dénes Gizella: Őszi riport a Balatonról [1924]
♦
Átvettük a kiadványból az egyesület múlt évi munkájáról készített beszámolót is, hogy a lap elolvasása nélkül is bővebb képünk legyen a közös munkáról.
2015. január 30-án ” Verses 19. századi Kál-völgyi barangolás ~ Mezriczky Péter: Hattyú-dalom (1872) c. versében leírtak szerint-” címmel tartott előadást Miklós Tamás a Révfülöpi Honismereti Gyűjteményben. A Magyar Kultúra Napjához is kapcsolódó rendezvényen Iván Katalin tanárnő olvasta fel a vers részleteit.
2015. február 27-én Hangodi László tapolcai történész, főmuzeológus : “A Nagy Háború Káli-medencei katonái” címmel tartott előadást. Az Őszirózsa Nyugdíjasklub énekkara I. világháborús katonadalokat énekelt, Miklós Tamás révfülöpi Ottava Gábor frontfotóiból tartott vetítést.
2015. március 13-án, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc ünnepe alkalmából a Honismereti Gyűjteményben Miklós Tamás helytörténész, egyesületi elnök tartott “Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc emlékei a helyi múzeumban. ” címmel előadást, múzeumi dokumentum és tárgybemutatót a Révfülöpi Altalános Iskola felsős tanulói számára.
2015. március hónapban megjelentettük a Villa Filip honismereti közlöny 24. lapszámát. Ekkor adtuk ki a Révfülöpi Honismereti Füzetek 9. számaként honismereti közlönyünk 1993 és 2013 között megjelent lapszámainak repertóriumát és az egyesület 1993 és 2013 közötti működését bemutató füzetet.
2015. május 23-án megtartottuk egyesületünk éves rendes közgyűlését, amelynek részletes, ott elhangzott beszámolóit lentebb adjuk közre. (Köszönetünket fejezzük ki Bogdán Józsefnek a közgyűlést követő baráti beszélgetés frissítőjének biztosításáért!)
2015. június- július-augusztus hónapokban régebbi egyesületi kiadványaink a RévArt Galériában “Honismereti kiadványbörze” keretében voltak megtekinthetőek és megvásárolhatók. A befolyt összeget következő Villa Filip közlönyünk megjelentetésének nyomdai költségére fordítottuk. (Köszönetünket ezúton fejezzük ki Bogdán Katalin és Szigetvári György tagtársainknak önzetlen munkájukért!)
2015. október 2-án a György Péter elnök vezetésével a zánkai Honismereti Kör volt a vendégünk és tett sétát Révfülöpön. Egyesületünk részéről Miklós Tamás és Dankóné Németh Mária üdvözölte a vendégeket, majd a Pincemúzeum “Tüzes ízű Fülöpi” helyi szőlőművelést és borkészítés múltját bemutató kiállítást tekintettük meg. Ezután a révfülöpi Evangélikus Templomban Puskás Istvánné, Edit néni elevenítette fel a templom építésének történetét, majd az ősi Fülöp falu 12. századvégén épült templomromjának érdekességeit mutatta be Miklós Tamás. A “vigalmi negyedbe” sétálva a Honismereti Gyűjteményben kötöttünk ki, ahol a kiállítások megtekintése után Pálffyné Szabó Ida és Tóthné Böczi Ildi pogácsájával, Bogdán József jó borával Bogdán Kati és Simon László kínálgatása mellet – vendégeltük meg magunkat és zánkai honszerető barátainkat. Köszönet mindenkinek önzetlen munkájáért!
2015. október 22-én egyesületünket tagjai képviselték az 1956. október 23-i forradalom és szabadságharc helyi ünnepi megemlékezésén, a révfülöpi temetőkertben Tabódy István és Polgár Bence sírjánál.
2015. november 14-én az önkormányzat támogatásával a helyi civil szervezeteket felkérve elindítottuk a Múzeumi Esték a Révfülöpi Honismereti Gyűjteményben előadássorozatot, amelyről a belső borító oldal képes tudósításában olvashatnak. A nyitó előadást Vókó László Egy pillanat Balatonfelvidék címmel tartotta.
2015. december 11-én Török Péter A balatoni vitorlázás története
2016. január 8-án Miklós Tamás Változó fülöpi partvidék – Partvonalváltozásról és régi épületekről
2016. január 16-án Manfréd Kannacher Káli-medence felülről – Das Kali-becken von oben címmel tartott előadást.
2016. február Megjelentettük Villa Filip honismereti közlönyünk 25. lapszámát – zárul az egy éves munkáról szóló beszámoló.
♦
S hogy a múltból is kapjunk valamit, átvettünk néhány bekezdést a Villa Filip idei ébre vonatkozó évfordulós naptárából
1906. április – 110 éve
“A Balatontavi gőzhajózási r. t. már megnyitotta a rendes gőzhajó közlekedést személy- és teherszállításra Boglár és Révfülöp állomások között s naponta kétszer közlekedik oda és vissza.” – tudósított a Nagykanizsa című lap.
1926. május – 90 éve
A Magyar Nemzeti Múzeum Révfülöpi Biológiai Állomása dr. Hankó Béla és Csiki Ernő szerkesztésében angol, francia, német és magyar nyelven kiadta az “Archívum Balatonicum” című tudományos szaklapját.
1866. május 23-24. – 150 éve
Hajnalban, a Balaton melléki szőlők – igen kevés kivétellel – mind elfagytak, hegyen, völgyön egyaránt. A legnagyobb fagyási kárt szenvedett területek között volt Kővágó-Eörs is.
1876. július 9. – 140 éve
Eősze István kövágóörsi lelkész, Zala megyei evangélikus esperes 1876. július 9-én kocsira ült, s a fülöpi révbe hajtva lovai megbokrosodván a kocsiról leugrott… s rögtön meghalt. ” Eősze István 1876. július 9-én esti 9 órakor, életének 52-ok, boldog házasságának 24 dik évében, hirtelen halállal” halt meg. Július 12-én, 10 órakor Kővágóörsön helyezték örök nyugalomra.
1926. augusztus 21. – 90 éve
Rulf Imike úrilány “privát passzióból” három óra negyvenöt perc alatt átúszta a Balatont Révfülöp és Boglár között, majd utána a kísérő csónakkal Révfülöpre visszaérkezve éjfélig táncolt a Balaton Gyöngye szállodában.
Itt is feliratkozhat a hírlevelünkre