Akár már az idei szezonban fürödhetnek Füred kétszáz főre méretezett új strandján, akik beférnek. Az egykori “erdészeti üdülő” helyén megvalósuló fürdőhely létrehozásának nettó költségeit tízmillió híján brüsszeli pénzből finanszírozza a balatonfüredi önkormányzat. A régióban még soha nem volt ilyen bőkezű támogatás nagyobb strandokra sem.
Az Aranyhíd strand megvalósításának első ütemére, a környezet kialakítására 2021 márciusában nyújtott be pályázatot az önkormányzat. A kért 202 millió forintot, a beruházás teljes tervezett nettó költségét el is nyerték, 2022 februárjában előlegként fel is vették.
A pályázati anyag szerint “a konkrét cél a város frekventált helyén, a Balaton parton található Aranyhíd strand fejlesztése kiemelten a horgászturizmus érdekében, illetve pihenőpark létrehozása… első ütemként jelen pályázatban az alábbi tevékenységeket valósítjuk meg: 1. zöldterület fejlesztése a strand teljes területére vonatkozva: terület előkészítő munkái, tereprendezés, növénytelepítés, növényápolás. Homokos plázs kialakítása. 2.Stég építése, elsősorban horgászati célra. 3.Belső közlekedési útvonal kialakítása, sétány megépítése a strand területén… Család- és gyermekbarát projektelemekhez kapcsolódóan szabadtéri homokozó kerül kialakításra” – írták többek között
Az eredeti tervek szerint az új strand az első szakasz lezárulása után az Esterházy stranddal összekapcsolva, annak szolgáltatásait használva működne a fejlesztés második ütemének befejeződéséig. A jelek szerint közben összecsúszhattak az idősíkok, a strand csak a második ütem lezárulása után, önálló egységként kezdni meg a működést.
A második ütemben egy étterem, öltözők, illemhelyek és egy közösségi tér kialakítását tervezik. Ez utóbbi “workshopok, táborok, 20-30 fős létszámmal rendezvények megtartására alkalmas teret biztosít” – írják. Az első ütemre beadott pályázatban még egy önálló “központi beléptető épület kialakítását” irányozták elő a folytatásra, de a második ütemre beadott anyag szerint a “jegypénztár illetve strandfelügyelet az étteremmel egy épületben kap helyet”. Az eredeti tervekben még szerepelt egy medence építése is, de a fenti helyszínrajz szerint az legfeljebb egy még ismeretlen harmadik ütemben valósulna meg.
A második ütem finanszírozására 2022 júniusában adtak be pályázatot. Támogatásként most is a teljes tervezett nettó bekerülési összeget, 597 millió forintot kérték, és is elnyerték. 2023 márciusában a teljes összeget előlegként fel is vehették.
A strandról kidolgozott koncepció szerint “a vendégek számára jellemzően a terület intimitása és a Balaton-parton feltáruló panoráma jelenti majd a legnagyobb vonzerőt”. Az intimitáshoz hatásos eszköz lehet egy magas belépő. A panorámánál azonban gondot jelenthet, hogy a partot és ezzel a kilátást – egy 16 méteres nyílás kivételével – nádas zárja el a víztől. Legalábbis ma még.
Mint a fentiekből kiderül, a címben említett luxus minősítést nem igazán az Aranyhíd strand várható szolgáltatásai érdemlik ki, hanem a ráköltött 799 millió forintos brüsszeli támogatás. Az összeg nagyságának érzékeltetésére talán elég annyi, hogy a 2018 és 2020 között 3+1 fordulóval zajlott nagy balatoni strand és csúszdafejlesztési programban 155 balatoni fizetős és ingyenese strandnak 7500 milliót adtak. Tehát a 200 férőhelyes füredi intim strand egyedül ennek az összegnek több mint 10 százalékát kapta meg más forrásból.
A dokumentumok szerint az első fázist múlt év december 14-ig, a másodikat december 30-ig kellett volna megvalósítani. Mint a napokban készített fotók is mutatják, ettől még mindkét esetben messze járnak, de nem zárható ki, hogy az idei főszezonban megnyílik a strand.
A pályázati anyag szerint a “projekt reális üzleti terven alapul, hosszútávon fenntartható. A célcsoport igényeit figyelembe vettük. Hozzájárulunk a turisták költekezésének növeléséhez, a látogatószám növeléséhez, a strandszezon kitolásához egész évre (a horgász stég, a homokozó, a park egész évben látogatható lesz)”. Hogy ez majd pontosan mit is jelent, ma még nehéz megítélni. A már elkészült szomszédos “Brázay terület” 460 milliós brüsszeli támogatással megvalósított pályázatában például az szerepelt “A strand-pihenőpark a nyári szezonban szabad strandként üzemel”. A tavaly júniusi átadáskor kiadott közleményben már szó sem volt szabadstrand funkcióról. Az Aranyhíd strand esetében is talán szerencsésebb megvárni, mi lesz belőle.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)
Szóval szerintem ez az egész felesleges semmi értelme ennek az egésznek !!!!!
A pénzt másra kellene költeni olyan településekre ahol az infrastruktúra 300 éves lemaradásban van!!!!!!! S.O.S. !!!!! Például Lesencetomajra az utak és a járdák építésére !!!!!!
Persze ez a fajta típusú lezüllésért is Orbán Viktor Magyarország Kormánya Tehető felelőssé!!!!!!
Szóval így sok értelme egyszerűen nincsen az Európai Uniós Pénzek FELHASZNÁLÁSÁNAK!!!!!! S.O.S. !!!!!!