Virágos Magyarországért 2014 – Két balatoni település nyerte el a legfőbb díjakat – 2014.12.01.
Siófok és Balatongyörök képviseli hazánkat jövőre az Európai Virágos Városok és Falvak (Entente Florale Europe) versenyben, de jelentős díjat kapott Balatonfüred és Keszthely is. A döntést a napokban jelentették be a Virágos Magyarországért környezetszépítő verseny 2014 évi eredményének ismertetésekor.
Az idén közel 300 település nevezett a húsz éve indított versenyre. A budapesti díjkiosztó ünnepségen a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Turizmus Zrt. közös fődíját az alábbi települések kapták:
2000 fő alatti falu kategóriában: Balatongyörök
2000 fő fölötti falu kategóriában: Rajka
50000 fő alatti város kategóriában: Siófok
50000 fő feletti város kategóriában: Veszprém
Budapesti kerületek kategóriában: VIII. kerület Józsefváros
A zsűri döntése szerint a legfőbb díjat, a 2015. évi Európai Virágos Városok és Falvak versenyen való indulás jogát a legvirágosabb hazai városnak, Siófoknak és a legvirágosabb hazai falunak, Balatongyöröknek ítélték.
A zsűri döntését a két fődíjas esetében az alábbiak szerint indokolták.
Siófok
A kezdetektől napjainkig Siófok az átgondolt, hosszú távú, gondos tervezés és kiváló minőségű kivitelezés mintapéldája. Tudatos tervezés valósult meg a parkok és fasorok kialakításában, amelyek ma is meghatározó elemei a város közismert zöldfelületeinek. Teljesen megújult a kikötő, amelynek a végén felállított aranyozott béke angyala óvja a várost, méltán lett a város egyik új gyöngyszeme. A gyalogos forgalmú Fő tér alatt, mélygarázs biztosítja a város központjában történő parkolást. A virágosított területek közül kiemelkedő a Millennium park, a Főtér, 8 hektáros Nagystrand, és a maga nemében egyedülálló, 4 hektár területű Jókai park. . A zöldfelületek növényállománya tájba illő, változatos, a magas díszítőértékű egy-nyáriakból magyar fajtákat használnak, sok a rózsa és a minőségi évelők száma is egyre nő. Fasoraik kezelésére nagy gondot fordítanak, rendszeres az egyes utcák teljes fasorainak rekonstrukciója.
A város rendszeres résztvevője a Virágos Magyarország versenynek, 1997-ben a nemzetközi versenyben aranyérmes volt. Az országos zsűri Siófok települést az országos első helyre javasolja és méltónak tartja arra, hogy képviselje Magyarországot város kategóriában a 2015. évi Európai Virágos Városok és Falvak Versenyében.
A díj: Magyarország képviselete a 2015 évi Európai Virágos Városok és Falvak versenyében, ismertebb nevén az Entente Florale Europe-ban. Az elismerő oklevél mellett egy gravírozott rézhatású tábla és egy köztéri tábla szintén a díjak között szerepel, hirdetve, hogy 2014-ben Siófok lett az első a Virágos Magyarországért versenyben 50 000 fő alatti város kategóriában. Továbbá a Nemzetgazdasági Minisztérium 500 ezer forintos támogatást nyújt az európai versenybe történő felkészüléshez.
Siófok – a megújult főtér
Balatongyörök
Balatongyörökön az idén megvalósult Zsiba-gyöpi élménysétány kialakításával magas színvonalú közösségi tér jött létre a településen. A strandon megvalósított zöldterület bővítés elbontott és ésszerűen más területeken újjáépített kiszolgáló egységek létrehozása, új gyep- és cserjefelületek létrehozása példaértékű. A vendéglátóegységek bevonása a zöldterület-szépítésbe jó kezdeményezés. Zöldterület-fejlesztési elképzeléseik dinamikus fejlődést vetítenek előre. Ennek alapján az országos zsűri Balatongyörök települést az országos első helyre javasolja és méltónak tartja arra, hogy képviselje Magyarországot falu kategóriában a 2015. évi Európai Virágos Városok és Falvak Versenyében.
A díj: Magyarország képviselete a 2015 évi Európai Virágos Városok és Falvak versenyében, ismertebb nevén az Entente Florale Europe-ban. Az elismerő oklevél mellett egy gravírozott rézhatású tábla és egy köztéri tábla szintén a díjak között szerepel, hirdetve, hogy 2014-ben Balatongyörök lett az első a Virágos Magyarországért versenyben 2 000 fő alatti falu kategóriában. Továbbá a Nemzetgazdasági Minisztérium 500 ezer forintos támogatást nyújt az európai versenybe történő felkészüléshez.
Balatongyörök – üzlet virágokkal a strandon
A szervezők és más felajánlók döntése szerint további mintegy 120 díjat osztottak ki. A verseny szervező bizottságának legmagasabb díját, a statisztikai régiónként egy-egy településnek kiadott Arany Rózsa-díjat több más mellett két balatoni település, Balatonfüred és Keszthely is elnyerte. Ezt olyan település kaphatja meg, amely évek óta kiemelkedő eredményt mutat fel a környezetszépítésben.
Balatonfüred – Rózsakert
Keszthely – a kikötő előtti park egyik részlete – fotó: H. Szabó Sándor
A szervező bizottság elnökének díját nyerte el többek mellett Balatonszárszó, a Magyar Közlekedési Klub a “legszebb vasútállomás” díj egyikét Csopaknak ítélte.
Az “Év főkertésze” díjjal a 2010-es versenyen győztes, 2011-ben európai aranyat szerző Balatonfüred főkertészét, Pádár Tibort jutalmazták.
Körforgalom Balatonfüred nyugati kapujában – fotó: H. Szabó Sándor
A Virágos Magyarországért versenyt 1994-ben hirdette meg először az Országos Idegenforgalmi Hivatal az Országos Kertészeti Egyesülés, az Országos Kertész Tanács és a Balaton Alapítvány közreműködésével. Az elindításában és hosszú időn át a szervezésben jelentős szerepe volt Bálint Gazdának, azaz dr. Bálint Györgynek, a fővédnöki szerepet aktív munkával vállaló Kunczené Fellegi Katalinnak, Rosta Sándornak, a Balaton Alapítvány elnökének és Pollák Erikának, az Országos Idegenforgalmi Hivatal munkatársának.
Az eredeti kiírás szerint a versenyen külön vetélkedtek az ezernél kisebb lélekszámú, az ezer és ötezer lélekszám közötti, az öt és tízezer lélekszám közötti, a tíz és ötvenezer lélekszám közötti és az ötvenezernél nagyobb lélekszámú települések. Az első évben 69 település jelentkezett a versenyre, ami azóta igazi mozgalommá vált.
Egyes hazai települések központi nevezéssel már a hazai verseny elindulása előtt bekapcsolódhattak az Európai Virágos Falvak és Városok versenyébe. 1990-ben Balatongyörök és a Margitsziget, 1991-ben Kecskemét és Császártöltés, 1992-ben Eger és Noszvaj, 1993-ban Veszprém és Szigliget, 1994-ben Balatonföldvár és Kecskéd vett részt az európai megmérettetésen. Ettől kezdve a hazai verseny kategóriagyőztesei közül kiválasztották a legvirágosabb hazai falut és várost, akik ezzel jogot kaptak az európai indulásra. Mint írtuk, az idén Balatongyörök és Siófok lett a kiválasztott.
Győrffy Árpád
Az év főkertészének a rózsa a kedvenc virága – 2015.03.13.
A Balatoni Bringakör bemutatása >> A Balatoni Bringakör Bizonyítványról bővebben >>
|
Balaton balatoni szabadstrandok bicikliutak balatoni bringakör bringakörút bizonyítvány borok borászatok boros kulturális sport szabadidős programok koncertek látnivalók