Február közepén a keszthelyi móló környékén sétáltam, hogy fotókat készítsek a meg sem érkezett tél búcsúzásáról. Bár az egykori Hotel VIA helyén épülő új szállodánál és a mellette lévő apartmantelepen még folyik a munka, de már szinte teljesen kialakult az a kép, amit a következő évtizedekben itt láthatunk.
A keszthelyi Balaton-part legmeghatározóbb épülete, a Hotel Helikon végre nem csak messziről, közelről is jó állapotban van. A hotelt az 1960-as évek második felében zajló szállodaépítési program részeként építették 1968-71. között, az almádi Auróra és a füredi Marina szálló után. A keszthelyi szálloda terveit a Középület Tervező Intézetben készítették Tolnay Lajos vezetésével. Az átadását eredetileg 1970 júliusára, aztán decemberére, majd 1971 februárjára tervezték, végül 1971 május 9-én nyitották meg.
A hotel 80 millió forintba került. Ennyi pénzért akkor 26,7 millió kilogramm “félfehér” kenyeret lehetett venni. Ma ugyanennyi félbarna kenyér több mint 20 milliárd forintba kerülne. A szálloda 1971-ben a HungarHotels házaként kezdte meg a működést, de egy évvel később átkerült az akkor induló Danubius csoporthoz, ami 2010-ig vitte.
A 240 szoba és 500 ágy töltését elsősorban a 6 kilométerre lévő Hévízi-tóhoz érkezőkből tervezték. Már a nyitás napján 70 vendéget fogadtak Svédországból és Ausztriából. A szobák felét tudták fűteni, ennek köszönhetően a szálloda első 35 évében egész éven át működött. 1986-ban egy osztrák céggel együttműködve új uszodát, szaunát, automata tekepályát építettek, és egy új külső teraszt alakítottak ki.
2010-ben a Danubiustól külső cég vette át a szálloda működtetését, majd 2016-ban a tulajdonjog is átkerült a tudjuk kikhez. A sok milliárdos értékű ingatlan tulajdonosaként a 7,5 milliós jegyzett tőkével rendelkező győri Pannon Tessera Hospitalis Zrt.-t jegyezték be, aminek tulajdonosa a cégjegyzék szerint a 150 ezer forintos jegyzett tőkével rendelkező győri BPTX Adótanácsadó Bt.
2017-től a hotel működtetését a tudjuk kik csoport vállalata, a Hunguest Hotels Zrt. vette át, de egy szezon után be is zárták a szállodát. “Kedves Vendégeink! November 6-án Keszthely legrégebbi, de mai napig mesés szállodája bezárja kapuit egy kis időre, hogy megújult környezetben, magasabb minőségben, és persze továbbra is a megszokott vendégszeretettel fogadhassa Önöket újra.” A “legrégebbi” kicsit túlzás volt, de mint később is láthatjuk, történetek átírása nem szokatlan ebben a világban.
A felújítás elindításában szerepet játszhatott, hogy a közös pénzünkből 4000 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaptak ajándékba a 11 milliárdos munkához.
Öt évvel a felújítás megkezdését bejelentő közlemény után az alábbi fordulattal jelentették be, a szálloda újra indulást: “2 évvel ezelőtt merült fel a gondolata annak, hogy vétek lenne egy ilyen adottságokkal rendelkező létesítményt veszni hagyni. Egy több évtizede megépült szállodát kellett a mai kornak megfelelő technológiákkal újjáépíteni mind külsőleg, mind a kezdetekben beépített belsőépítészeti elemek megóvásával rekonstruálni, majd visszaépíteni.”
A lényeg persze nem a szövegekben mutatkozó időzavar, hanem hogy végre elkészült, és tavaly szeptember óta ismét vendégeket fogad a Hotel Helikon****superior. A honlapjukon olvasható bemutatkozó anyag szerint “176 modern szoba található a standardtól, a superior és a deluxe típuson át a lakosztályokig. Kialakításra került egy 600 fős étterem a legmodernebb konyhatechnológiával, egy 500 m2-es lobby és bár, valamint egy 3 szintes wellness komplexum, benne 250 m2-es medencével, jakuzzival, szaunával, napozóterasszal. A Hotel egy új, 1100 m2-es konferencia részleggel is bővült, mely különféle rendezvények kiszolgálására alkalmas” – írják.
Szemmel jól látható változások zajlanak a mólótól a vitorláskikötőig húzódó Mikus Gyula sétány középső részén is. Itt állt 2019-ig 12 megyei Közúti Építő Vállalat közös vendégháza, az Út Üdülő, amit a legutolsó időszakában Hotel VIA-ként ismerhettünk.
2019-ben Tűz és milliárdok egy régóta gazdátlannak tűnő szállodában címmel írtam arról, hogy az aktuális tulajdonos mit tervez a 2015-ben bezárt szállodával, illetve annak a helyén. Akkor még úgy volt, hogy nekik “csak” 1840 millió forintot ajándékoznak az ötcsillagos Baron Hotel felépítéséhez a közös pénzünkből. Később korrigálták a döntést, és újabb 4000 milliót ajándékoztak nekik a miénkből.
A VIA Hotel lebontásáról, ledarálásáról rövid videót is készítettem 2019-ben
A VIA helyén épülő új hotel kívülről már teljesen késznek látszik. Az üzemeltető honlapja szerint a nevet a Baronról közben Siriusra cserélték, és a csillagokból is engedtek egyet. A 128 szobával, konferenciatermekkel, 7 különböző medencével, “10 szauna attrakcióval” és a “Balaton partján különálló szaunával” épülő hotel nyitását május 1-ére tervezik. Bár a szállodát közvetlen Balaton-partiként hirdetik, a sétány továbbra is a közé marad.
Jelentős változások zajlottak a Mikus Gyula sétány keleti végén, a Royal Homes apartmantelepen is. A kívülről látható állapot szerint a tervezett ötből három tanker-ház teljesen elkészült, befejezéshez közeledik a negyedik, és már a falazásnál tartanak a legutolsó épületnél is. A keszthelyi városvédők parti építkezésekkel kapcsolatos álláspontjáról itt írtam korábban.
Visszatérve a hajóállomás mólójához, a Mikus sétány mellett és különösen a mólószár két oldalán rendkívüli méreteket öltött az utóbbi években a nád, a sás és más növények helyfoglalása. Olyan helyeket foglaltak el, ahol korábban ismeretlenek voltak. Ezzel elveszik séta közben kilátást, és szemétfogó telepet alkotnak.
Bizonyára vannak, akik a nád burjánzását örömmel fogadják, a természet megerősödését látják benne. Én nem. Azt gondolom, mindennek megvan a maga helye. A nádasoké nem itt van. Képzeljük el, hogy a füredi Rózsakert és Tagore sétány, a siófoki Rózsakert és Isztria sétány, vagy az almádi Öregpark kikötői része előtt ugyanígy megtelepszik a nádas…
·
Zárásként néhány kép a búcsúzó télről
·
A fotósétám után néhány nappal ismerőseimtől hallottam, hogy levágták a mólószárak melletti nádasokat. Ez átmeneti megoldásnak jó lehet, de természetesen megerősödve újra fognak nőni. Ideje lenne komolyan végiggondolni, hogy kinek, minek hol van a helye. Majd ennek megfelelően óvni mind a nádasok, mind az emberek életterét.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)