A balatongyörökiek elirigyelhették a Káli-medence érdekes természeti képződményeit, ők is kőtengerré alakították a Balaton legszebb kilátópontját. S ahogy az utóbbi tíz évben sok város főterén, itt is megjelent és fertőzött az uniós pénzből finanszírozott térkőláz.
A Szépkilátó több mint egy évszázada kedvenc helye sokunknak. Első igazi népszerűsítője Eötvös Károly volt, aki az 1901-ben kiadott Utazás a Balaton körül című “útibeszámolójában” a világ legszebb vidékeként írta le ezt a tájat. “Mikor Meszes-Györök irányába értünk, a hol az út északra fordul: a nap már nyugodni készült. Sugarait még teljes erővel ontá az előttünk elterülő tájra, de a sugarak már sárgulni és piroslani kezdtek. S a pirosló sugarak fényénél felnyílt előttem egy tájkép, a melyhez hasonlót még lángész nem alkotott. De nem is álmodott. A szigligeti öböl mosolyog előttem. Legnagyobb öble a Balatonnak. Badacsony félszigetként dől rá a Balatonra… Ott áll Szentgyörgy hegye. Néma méltósággal, fenséges nyugalommal… Szigliget mögött a gulácsi és tóti hegycsúcsokon rezg még az esti napsugár… Az a meszes-györöki fok, a hol engem megállított az ámulat, egykor s talán nem sokára a világ összes mívelt ifjainak s hölgyeinek gyülekező pontja lesz. Csak fedezzék föl egyszer… – írta többek között egy 25 évvel korábbi kirándulás élményei alapján.
Most rátettek még egy lapáttal, illetve néhány raklappal. A Szépkilátó-domb gerincén végigfutó sétány eddigi kőzúzalék borítását mészkőlapokból kivágott térkőre cserélték le. De nem csak az út burkolatát újították fel, újra építették a feketefenyők alatt kialakított kilátópáholyt, sőt kicsit lejjebb egy újat is felépítettek rengeteg kő felhasználásával. A korábbi rönkpadokat, -asztalokat beton-térkő kombóra állított vaslábú asztalokra, padokra cserélték.
Hiába azonban a sok kő és beton, nem tudták visszahozni azt a panorámát, ami 150 éve Eötvös Károlyt lenyűgözte. De nem csak 1875 környékén, még az 1990-es évek végén is egy koszorúban lehetett látni a domb tetejéről a Szent György-hegyet a Badacsonnyal, Guláccsal és a szigligeti hegyekkel.
Talán azért is építették az új alsó páholyt az eredetitől kicsit jobbra eltolva, hogy abból a Szent György-hegy is látható legyen. De ehhez túl nagy ár a szép domboldal elcsúfítása a hatalmas bástyával, ráadásul jóval alacsonyabban van az eredeti kilátópontnál.
Ha igazán az lett volna a cél, hogy a Szépkilátó “eredeti” látványát visszaállítsák, akkor elég lett volna, ha kivágják azokat az eltévedt fákat, amik a kilátóhely alatt az utóbbi évtizedekben megtelepedtek. Szebb lenne a domboldal nélkülük, és jobban felhívná a főúton és a bicikliúton közlekedők figyelmét a látványosságra. De ha annyira hiányoznak valakinek a fák ezen a részen, akkor alacsonyabb növésű fajtákkal is pótolni lehetne a régieket.
Az önkormányzat hírlevele szerint uniós, illetve központi támogatásból 58 millió forintot költenek a Szépkilátónál zajló munkákra. A meglévő kilátópáholy felújítása, az újak kialakítása, a sétány új burkolata, az új padok, asztalok, világítás készítése mellett felállítják Lady Mary Hamiltonnak, Festetics Tasziló herceg feleségének mellszobrát a felső kilátópáholyban.
A fentiek ellenére is a Szépkilátó marad az egyik kedvenc kilátóhelyem, és Balatongyörök a legkedvesebb balatoni településem.
Győrffy Árpád
Ha érdekesnek találta az írásomat, segítsen azzal, hogy megosztja, ajánlja ismerőseinek is!
Iratkozzon fel a balatontipp.hu hírlevelére, hogy ne maradjon le semmiről! A feliratkozással hozzájárul adatainak a hírlevél küldéséhez szükséges kezeléséhez.(Adatvédelmi szabályzatunkat és tájékoztatónkat itt olvashatja)