Kis-Balaton – a nemzeti park új látogatóközpont építését tervezi
– 2014. december 12.
December 10-én hivatalosan átadták a kis-balatoni vízvédelmi rendszer 2. ütemben készült részét. A Balaton és az 1. ütemben készült Hidvégi-tó közötti terület jelentős részben fokozottan védett természetvédelmi besorolás alá tartozik, ahová legfeljebb vezetett túrákon lehet bejutni.
Hoz-e valamilyen változást a munka befejeződése, bővülnek-e a jövőben a természettel való közvetlen találkozás lehetőségei ezen a vidéken, és teljesül-e végre sok kerékpáros régi vágya, hogy Fenékpusztától szabadon átbiciklizhessen a fokozottan védett terület külső szélén a sármelléki reptérig, ahonnan már könnyen el lehet érni a Hidvégi-tó környékét? – kérdeztük Puskás Zoltánt, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságának vezetőjét.
– A terület fokozottan védett státusza ugyanúgy megmarad a jövőben is, és a kis-balatoni élővilág háborítatlanságára a továbbiakban is legalább annyira fogunk vigyázni. Mivel nagyok sok ilyen kérés, igény felmerült, úgy érzem, hogy a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóságnak van némi restanciája. Bízom benne, hogy a most következő pályázati ciklusban megnyílik az a lehetőség, amivel egy új látogatóközpontot, bemutatóhelyszínt alakíthatunk ki.
Fenékpusztán a mostani Vönöcki Schenk Jakab kutatóházunk mögötti területen egy nagyságrendben majd milliárdos beruházással szeretnénk megépíteni a létesítményt. Ez nem csak egy látogatóközpont lesz, hanem egy olyan központja a nemzeti parknak, ahonnan kis-balatoni túrák indulhatnak szakvezetéssel, csónakos szakvezetések, de akár kidolgozott kerékpárutakon zajló szakvezetések is. A látogatóközpont játszótérrel, büfével étkezési lehetőséggel, 3D-s vetítőteremmel, mint kiállítás is látogatható lesz, de mellett a természet közeli állapotban megtartott körülötte lévő területen lenne egy olyan rész is, ahol közvetlenül be tudunk mutatni egy szeletet a kis-balatoni élővilágból. Ez vezetés nélkül is látogatható lesz. De úgy gondolom, hogy sokkal nagyobb élmény végigjárni a területet egy szakvezetővel, mert olyan dolgokat is észreveszünk, megmutatunk, ami mellett az átlag kirándulók elmennének. Tehát nem elzárkózni szeretnénk, de az irányított vezetést tartjuk célszerűnek.
A Vönöcki Schenk Jakab kutatóház egy stílusos bungival
Tájrészlet a kutatóház közelében
Tájrészlet a kutatóház közelében
– A kérdésemnél én sem arra gondoltam, hogy a fokozottan védett területeket nyissák meg a biciklisek előtt, hanem miután megnézték a látogatóközpontot, akár vezetett túrán is részt vettek, biciklizhessenek végig a fokozottan védett területet határoló csatorna külső töltésén a veszélyes 76-os főút helyett.
– Meg kell vizsgálni a kérdést.
A fokozottan védett terület határa Fenékpusztánál – a jobb oldali töltés nagyszerű bicikliút lehetne
– Mikorra várható, hogy megvalósul a látogatóközpont.
– Már túlvagyunk a minisztériumi egyeztetéseken. Az épület tervei elkészültek, az előkészítés már az engedélyezési terv fázisában van, illetve folyamatban van az engedélyek beszerzése, a környező infrastruktúra gyakorlatilag rendelkezésre áll. Ez az első olyan projektünk, amit már akár januárban, februárban be is tudnánk adni.
Győrffy Árpád
A Balatoni Bringakör bemutatása >> A Balatoni Bringakör Bizonyítványról bővebben >>
|
Balaton balatoni szabadstrandok bicikliutak balatoni bringakör bringakörút bizonyítvány borok borászatok boros kulturális sport szabadidős programok koncertek látnivalók